fbpx

MEGALITYCZNE ŚWIĄTYNIE NA MALCIE

1. Malta i Gozo znana jest z licznych megalitów.
2. Ggantija z Gozo jest starsza od egipskiej Wielkiej Piramidy oraz Stonehenge.
3. Omawiamy najpopularniejsze kompleksy megalityczne na Malcie i Gozo.

Megalityczne świątynie na Malcie

Megality na Malcie, które wybraliśmy do zgrubnej prezentacji ograniczają się tylko do świątyń, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, kompleksy megalitycznych świątyń na Malcie to jedne z najstarszych wolno stojących budowli na świecie wybudowanych ludzką ręką! Te fenomenalne megalityczne zespoły pasjonują miłośników archeologii z całego świata. Do dziś nie wszystkie wątpliwości co do znalezisk i interpretacji zastanych ruin zostały rozchwiane a pewne definicje są tylko umownymi.

Kto nie słyszał o egipskiej Wielkiej Piramidzie i o angielskich Stonehenge? Maltańska Ggantija (w Xaghra, Gozo) jest od nich dużo dużo starsza. Prawie o tysiąc lat! Bardzo interesujący artykuł o maltańskich megalitach znajdziecie tutaj. Jest świetnie napisany, nawiązuje do wielu źródeł. Jeśli interesuje Was ten temat to zachęcamy do lektury. Sami nie napisalibyśmy tego lepiej a widać, że autor poświęcił mnóstwo czasu na opracowanie tematu. Ci, którzy nie czują potrzeby wchodzenia w szczegóły zadowolą się pewnie poniższą listą, która w zupełności im wystarczy, a może nawet będzie trzeba ją skrócić, choć i tak jest to tylko część kompleksów z liczącego 23 obiekty zespołu. Więc po kolei:

Ġgantija (Xaghra, Gozo)
To najlepiej zachowany kompleks megalityczny na Malcie i jedna z najstarszych wolnostojących budowli. Składają się na niego dwie świątynie z czasów 3600 – 3200 p.n.e. zbudowane z obrobionych kamieni. Miejsce jest połączone ze szlakiem, z którego rozciąga się widok na okoliczny krajobraz.

Ħaġar Qim (południowe wybrzeże Malty, naprzeciwko wysepki Filfla)
To na terenie tego kompleksu znaleziono wiele figurek, m.in. Maltańską Wenus. Kompleks składa się z czterech świątyń. Najlepiej zachowana jest południowa. Jest tu miejsce, w którym o wschodzie słońca i w pierwszym dniu lata promienie słońca dostają się przez otwór do komnaty i rozswietlają ją.

Mnajdra (południowe wybrzeże Malty)
Około 500 m od Hagar Qim znajduje się kompleks Mnajdra składający się z trzech świątyń zbudowanych z obrobionych kamieni. Co ciekawe Światynia Południowa w Mnajdrze ustawiona jest w taki sposób, że wyznacza pozycję wschodu słońca w pierwszym dniu każdej pory roku.

Ta’ Ħaġrat (Mgarr)
Składający się z dwóch świątyń kompleks położony jest na obrzeżach Mgarr. Najcenniejszym znaleziskiem z tego miejsca jest wykonany z kamienia trójwymiarowy model świątyni.

Skorba (Zebbiegh, niedaleko Mgarr, Malta)
Kompleks dwóch światyń: Wschodniej i Zachodniej dookoła których roztacza się piękny krajobraz maltańskiej wsi. Znaleziska z tego wykopaliska można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Valletcie.

Tarxien (Tarxien, Malta)
Kompleks czterech megalitycznych budowli odkrytych przez miejscowych rolników. Kamienne bloki są zdobione spiralami i płaskorzeźbami zwierząt domowych. Zdobione rytami płyty kamienne można oglądać w Muzeum Archeologicznym. Na miejscu znajdują się kopie.

Gdyby ta zdawkowa notka była zbyt ogólna, prosimy o komentarze. Będziemy uzupełniać niektóre wpisy jeśli będzie zainteresowanie wyrażone odsłonami i komentarzami.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇